• ש. ספט 23rd, 2023

רישום פטנט

Byadmin

אוג 21, 2022

רישום פטנט, מכורח העובדה שלאורה הוא מקנה זכויות בלעדיות שמתייחסות לניצול של המצאה חדשה, מאפשר לבעליו החוקיים ליהנות מהצ'אנס הכי מיטבי להרוויח מההמצאה שלהם, באופן הזה שהינו בעצם מונע מהזולת להעתיק את הפטנט. ממציא הפטנט ממש לא זקוק לפטנט כדי לנצל את ההמצאה שלו, יחד עם זאת, פטנט הממציא אינו עשוי למנוע מהציבור הרחב להעתיק או לזייף את ההמצאה.

אילו שאלות כדאי שתשאלו את עצמכם לפני רישום פטנט?

במידה והחברה שלכם פיתחה חומר חדש או משודרג, מכשיר, תהליך, או שיטה – עומדת בפניכם ההחלטה האם להגיש בקשה לשם רישום פטנט, שאמורה להיות חלק מהאסטרטגיה העסקית שלכם, בעוד אתם צריכים לשאול את  עצמכם כמה שאלות, כדלקמן –

  • מה יהיו ההשלכות במידה ומישהו אחר יפתח באופן עצמאי את אותה המצאה או דומה ביותר לשלכם?
  • איזה מעלות מסחריות אפשר להרוויח, והן האם התמורה תעלה על מאמץ הזמן והכסף הנדרשים על מנת להשיג ולתחזק את הפטנט?
  • האם יש בידכם את המשאבים הכספיים להשיג הגנה על פטנט במדינות שבהן אתם מתעתדים לשווק את ההמצאה שלכם?
  • באיזה מדינות נמצאים השווקים שלכם, וכן מי בדיוק המתחרים שלכם?
  • האם מונופול פטנטים יפחית את הסיכון שמישהו יפר את הפטנט שלכם?

לאחר ששאלתם את כל השאלות החשובות האלו, ואף השבתם עליהן, אתם מסוגלים להגיע לכדי החלטה שהגשת בקשת רישום על הפטנט שלכם לא מסתמנת כהיתכנות הטובה ביותר בשביל העסק שלכם. במידה ועסקינן אודות תהליך, שמא תגיעו למסקנה שיש שמור על ההמצאה בסוד מסחרי. או שלמעשה תחליטו לנסות להיות ראשונים בשוק ולפרסם פרטים על ההמצאה שלכם. הדבר ימנע מפלוני אלמוני לזקוף לזכותו את הפטנט שלכם, ובשל כך יקבל מונופול מסחרי. ברם, בתי עסק מתחרים יהיו חופשיים לבצע הנדסה לאחור או להשתמש בה לטובתם.

מה רישום פטנט בעצם יספק לכם?

ממציאי פטנט ולפעמים בתי עסקים לא נמצאים בעמדה של שיווק או של ייצור ההמצאה שלהם מתוך המשאבים הפרטיים שלהם. רישום פטנט בהיותו סוג של נכס מסחרי, יכול לספק לכם את האלמנטים הבאים –

  • הסיכויים להשיג רווחים מצורת הגנה מיוחדת שכזאת משמשת לשם קידום פעילות המחקר והן לשם תמריץ להשקעות חדשות. הכנסה שמקורה בהמצאה שמוגנת בפטנט, שניתנה בעקבות בחינה מהותית לחידוש ושלב המצאתי ונושא המחקר והפיתוח, יכולה להיות זכאית לטיפול מס מועדף מיוחד.
  • יש לנהל משא ומתן עם משקיעים פוטנציאליים או עם כל מיני שותפים עסקיים, תוך כדי שמירה על זכויות הקניין הרוחני שלכם.